КОРОНАВІРУС – ТЕСТ НА ВИЖИВАННЯ
Паніка, яка охопила світ в результаті пандемії, викликаної невідомо звідки з՚явившимся вірусом (етіологія походження точно не встановлена), не змогла обійти увагою і нашу організацію.
Дійсно – стан з розповсюдженням зараження людей коронавірусом на планеті Земля, що має назву SARS-CoV-2 та викликає хворобу – легеневу пневмонію (Covid-19), є жахливим.
SARS-CoV-2 в даний час проник у понад 190 країн і територій з моменту спалаху в кінці 2019 року.
Інформація про людей, що захворіли на новий тип вірусу 31 грудня 2019 в 11000000 китайському місті Ухань, який передається людям, начеб то, від кажанів, проміжним ланцюгом для передачі якого міг бути панголін (велетенський плацентарний савець, схожий на броненосця ред.) чиє м’ясо традиційно споживається в їжу, в перші тижні епідемії здавалася екзотичною.
Однак дуже скоро питання тваринного походження вірусу було затьмарено безпрецедентною швидкістю поширення, а також тим фактом, що багато випадків зараження не були пояснені. З появою нового коронавірусу, без перебільшення, світ було захоплено зненацька.
Широко розвинена мережа авіа-, залізничних і дорожніх комунікацій, дозволила SARS-CoV-2 за короткий час «завойювати» країни Азії, Європи та майже всіх континентів. Та тільки 11 березня 2020 року, Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) оголосила спалах нового коронавірусу пандемією.
І саме в цей час проявилася реальна готовність держав, точніше їх урядів, для зустрічи з цією «чумою ХХІ століття».
Паніка серед людей у багатьох країнах світу змусила уряди зробити дуже непопулярні рішення в епоху забезпечення прав людини, які критикують багато неурядових організацій правозахисної діяльності.
Але, давайте спробуємо привести наші думки до порядку та збагнути – що потрібно зробити, щоб принаймні зменшити поширення цієї “чуми ХХІ століття”.
Логіка підказує, що необхідно проаналізувати існуючий, хоч і невеликий, але реальний досвід тих країн, які вже відчували наслідки цієї пандемії.
І це, перш за все, досвід Китаю, звідки і почалось розповсюджування цієї хвороби.
Будь-який медик знає – у випадку інфекційних хвороб, що мають високу контагіозність, в першу чергу необхідно ввести карантин.
КАРАНТИН є епідеміологічним терміном «роз՚днання». Це правильне ім’я для цієї епідеміологічної міри запобігання поширенню будь-якої вельми інфекційної форми хвороби. І у зв’язку з пандемією, громадянам дійсно запропоновано “роз’єднатись”.
Роз’єднанність, безумовно, відгукнеться довгим відлунням і одиним з його відгуків буде втрата соціальних зв’язків. За теорією знаменитого криміналіста Тревіс Гірхір саме соціальні зв’язки утримають людей від злочину. Тому їхнє порушення або послаблення неминуче підштовхує людей до злочину.
Але давайте повернемося до заходів, що використовуються різними урядами, щоб обмежити поширення пандемії.
В принципі, уряди більшості країн, які раніше, а які пізніше, але все ж таки перейшли до схожих заходів обмеження контакту між людьми, що знайшло своє відображення у впровадженні карантину і знайшло розповсюджену назву «самостійної ізоляції».
У даній статті ми не будемо прогнозувати можливі наслідки як самоізоляції, так і обмежень торговельних мереж, транспорту, навчальних закладів і негативних явищ, які неминуче будуть відбуватися в результаті цих обмежувальних заходів.
Ми спробуємо проаналізувати заходи, вжиті більшістю урядів і наслідки підвищення захворюваності і, як наслідок, смертності в країнах, які прийняли інший, не настільки жорсткий спосіб обмеження певних прав і свобод громадян.
Так, за винятком Китаю, який прийняв перший удар пандемії і де було зареєстровано, так званого «нульового пацієнта» з коронавірусом SARS-CoV-2, який виявився фахівцем спеціалізованої лабораторії в Ухані, найбільше поширення хвороби Covid-19 із сумними наслідками у вигляді високої смертності отримала Італія, яка місяць тому була лідиром серед країн Європи за кількістю хворих та смертей від цієї форми легеневої пневмонії.
У перші тижні спалаху в Італії, 627 людей померли від Covid-19 всього за 24 години. Загальна кількість смертей – 6000 жертв коронавірусу. Більше 47000 людей були інфіковані з моменту початку спалаху. Тільки за двадцять чотири години – 4670 людей.
Італія, яка втратила свої дорогоцінні перші тижні в боротьбі з вірусом, була до недавнього жертвою-лідером в світі пандемії. Сьогодні цю “першість” впевнено прийнято в Сполучених Штатах.
Але, незважаючи на застосоування доволі жорстких заходів обмеження – використання поліцейських контрольно-пропускних пунктів для запобігання руху людей-демократичні італійці цінували особисту свободу дорожче і продовжували масово залишати свої будинки без причини.
Та давайте повернемося до Китаю.
Так що дав Китай світовому співтовариству, швидко локалізувавші поширення SARS-CoV-2 і в досить короткий термін не тільки зупинивши і «приглушив» в країні збільшення захворювань на Covid-19, але й перейшов до ефективного лікування і навіть налагодив постійну допомогу необхідними матеріалами і фахівцями в інші країни, де спалах пандемії тільки набирає обертів.
Китай показав усьому світу майстер-клас боротьби з “нестримним SARS-CoV-2” на державному рівні, поставивши під сумнів неможливість або неефективність боротьби з ним.
Швидко і ефективно провів перепис населення для можливості статистичних спостережень і зміцнив «цифрову диктатуру» – поставив під контроль соціальні мережі та інші комунікації. Встановив систему швидкого «трекінгу» всіх соціальних контактів приватної людини – хто з ким контактував, хто їхав в машині, де був, з ким спілкувався. Видворив всіх “нелегалів” з країни. Випустив у “м’якому режимі” іноземців, які вже хотіли повернутися на батьківщину. Ідентифікував всіх громадяни і взяв їх на контроль. Фактично – масово і різко «блокував» всю країну, посадивши на повний карантин 1,5 мільярда осіб. Одягнув на всіх маски і за тиждень побудував мега-лікарню. Вся країна була навчена слідкувати за гігієною і прийняв закон, який забороняє використання диких тварин для їжі.
Вже зараз влада Китаю частково зняла обмеження на карантин у ряді інших міст і сіл в провінції Хубей, де перші випадки зараження були зафіксовані у грудні 2019 року.
Але ж тільки в кінці січня 2020 року тут було ізольовано 60 мільйонів осіб.
Покарання за порушення карантинних заходів в Китаї традиційно «жорсткі». Так, згідно з кримінальним кодексом Китаю, для тих, хто знає про свій діагноз і продовжує відвідувати публічні місця, передбачена смертна кара.
Загалом, китайська влада визначила 21 злочин, пов’язаний із спалахом Covid-19. Серед них: відмова від лікування, самостійний вихід на вулиці в містах, що знаходяться на карантині, пошкодження захисних костюмів медиків. Китайці також можуть бути засуджені до довічного ув’язнення.
При в’їзді в країну, особи, які відмовляються проходити карантинний контроль або здійснюють спротив службам санітарного контролю, можуть бути оштрафовані до $700.
Пандемія Covid-19 змусила людей на кількох континентах залишатися вдома.
Як стверджують експерти з усього світу – самоізоляція, найкращий спосіб уникнути зараження. Безумовно, що запровадження карантину є найбільш необхідною мірою яка перешкоджає поширенню захворювання.
З іншого боку, зростаюча криза коронавірусу непропорційно загрожує впливу на країни, що розвиваються, не тільки як криза в галузі охорони здоров’я в короткостроковій перспективі, але як і руйнівна соціально-економічна криза в найближчі місяці і роки, що вже відзначили експерти програми розвитку ООН (ПРООН).
Вже сьогодні на думку експертів ПРООН, 55 відсотків населення світу не мають доступу до соціального захисту, і ці втрати вплинуть на всіх, що відзначиться на освіті, правах людини і, в найбільш серйозних випадках, основних питаннях продовольчої безпеки.
Де в цьому відношенні буде Україна, пропонуємо визначитися самому читачу.
Очікується, що збитки від доходів у країнах, що розвиваються перевищить $220 000 000 000. Майже половина всіх робочих місць в Африці може бути втрачена. Швидше за все, лікарні, що мають обмежені ресурси і тендітні системи охорони здоров’я, можуть бути перевантажені. Це може бути ще більше посилено різким збільшенням випадків захворювання, тому, що близько 75 відсотків людей у найменш розвинених країнах не мають доступу до мила і води.
У той же час, в контексті поширення пандемії, коли багато хто в паніці втікає від кожного чхання, частина населення світу знаходиться в непорушному спокою. Залишитися вдома і дотримуватися карантинних заходів багато людей вважають непотрібним і дурнею.
Наприклад, у Європі, Швеція є однією з країн, яка не прийняла загалновизнаних обмежень.
Бари та ресторани Стокгольма повні людей, які насолоджуються весняним сонцем після довгої і темної зими. Відкриті школи та фітнес-клуби. Шведські органи влади роблять певні медичні рекомендації, але не нав’язують їх та не застосовують санкцій за їхнє порушення. Ніхто офіційно не рекомендує людям носити маски. Тисячі шведських родин, які повернулися з гірськолижних курортів в італійських Альпах з кінця лютого 2020 року активно заохочуються до повернення на роботу і в школу, якщо вони не явно хворі та навіть якщо їх члени сім’ї були інфіковані.
Вибрані Швецією неортодоксальні методи реагування на епідемію, викликану SARS-CoV-2 так популярні всередині країни і навіть рекламовані за кордоном, призвели до смертності від Covid-19 у Швеції в дев’ять разів вище, ніж у Фінляндії, майже в п’ять разів вище, ніж у Норвегії, і більш ніж удвічі вище, ніж у Данії і “процвітаюча” країна сьогодні має найвищий показник, який навіть вище, ніж у США.
Норвегія, Данія та Фінляндія вже на ранніх етапах ввели жорсткі міри карантину, а їхні політики активно демонстрували сильні лідерські я.
Республіка Білорусь опинилася в аналогічній ситуації.
Білорусь до цих пір практично не здійснила ніяких обмежень щодо поширення вірусу SARS-CoV-2. У країні не введено карантин та не закриті кордони.
Білорусь є єдиною країною в Європі, яка не відмінила футбольного чемпіонату із-за пандемії, а також готується провести Парад на День Перемоги 9 травня.
Незважаючи на стійкі економічні аргументи президента країни Олександра Лукашенка про необхідність не припиняти роботу підприємств для запобігання економічному колапсу, ситуація з поширенням SARS-CoV-2 в країні не може називатися безпечною.
Так, 11 квітня глава Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), Патрік О’Коннор, оголосив після п’ятиденного візиту (7-11 квітня) експертів ВООЗ на запрошення уряду про те, що ситуація з COVID-19 в Білорусі була причиною для занепокоєння ВООЗ. Експерти ВООЗ за підсумками місії в Білорусі попередили, що країна вступає в новий етап епідемії COVID-19 і рекомендували заборонити масові заходи.
Ця група експертів відвідала медичні заклади в Мінську, у Мінській області, а також у Вітебську. В результаті місії, експерти ВООЗ заявили, що керівництво країни має зараз підготуватися до найгіршого сценарію.
Крім того, Білорусь відмовилася від запланованої покупки 30000 тестів з Росії для визначення коронавірусу SARS-CoV-2. Раніше Росія надала Білорусі 10000 тестів для використання на кордоні.
Причиною відмови в придбанні тестів в Росії для визначення коронавірусу SARS-CoV-2 за заявою міністра закордонних справ Білорусі Володимира Макея, було створення їх власного виробництва в країні і отримання 50000 тестів з інших країн. Крім того, як заявив глава МЗС Білорусі, головний лікар інфекційної лікарні в Комунарці Денис Проценко, російські тести виявляють коронавірус з ймовірністю 60 відсотків.
Однак, за повідомленгням станом на 11 квітня, в Білорусі інфіковаано коронавірусом 2226 людей, а 23 людини померли.
Ми акцентуємо увагу читачів на такому важливому факті, що США, які знаходились ще 23 березня на третьому місті за кількістю інфікованих SARS-CoV-2 (33546 чоловік) поступаючись тільки Італії (59138) і Китаю (81054) на сьогоднішній день впевнено зайняла місце лідера.
З 13 березня президент Дональд Трамп оголосив у країні надзвичайний режим у зв’язку з пандемією легеневого захворювання COVID-19.
За останніми даними, у Сполучених Штатах понад 799715 інфікованих коронавірусом SARS-CoV-2, 42200 людей померли, а 73373 людини вилікувалось.
Таким чином, менш ніж за місяць, кількість випадків на SARS-CoV-2 у Сполучених Штатах подвоїлася.
Згідно з останніми даними, в Росії виявили 47121 випадків інфікування SARS-CoV-2.
Для порівняння – кількість людей, вражених SARS-CoV-2 коронавірусом в Москві за останні 24 години (20 квітня, 2020) збільшилось на 2026 особи, до 26350 пацієнтів. Вранці 20 квітня повідомлялося, що 1838 з них видужали і 233 померли.
У всьому світі станом на 21 квітня 2020 були інфіковані SARS-CoV-2494915 людини, 658009 люди одужали і 171249 померло.
Україна станом на 21 квітня 2020 року
В Україні станом на 21 квітня 2020 року, SARS-CoV-2 інфікованих 6125 осіб, одужало 161 особа, помер 151 пацієнт. Протягом дня були виявлені 261 нових SARS-CoV-2 інфекцій, у тому числі 16 дітей та 43 працівників охорони здоров’я, 12 пацієнтів госпіталізовано.
За даними МОЗ України, карантин може бути продовжено до 12 травня 2020 року.
За словами заступника міністра охорони здоров’я, головного санітарного лікаря Віктора Ляшка, 22 квітня уряд вирішить, чи слід розширювати або зменшувати карантин.
За офіційними даними, Міністерство охорони здоров’я очікує на новий спалах захворювання COVID-19 протягом тижня, що може бути пов’язано з недотриманням карантинних заходів і застосованими обмеженнями. Так, у храмах на Великдень зібралося багато людей, що за даними епідеміологів, заснованими на вже наявному досвіді, після такого масового зібрання людей, призведе до збільшення захворюваності на п’ятий або десятий день.
Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що Кабмін планує продовжити карантин, але з пом’якшенням обмежень у деяких районах. Він також зазначив, що згідно з розрахунками Національної академії наук в Україні очікується два піки COVID-19. Перший з них припадає на кінець квітня, а другий буде з 3 до 8 травня.
15 квітня, Вашингтон призупинив фінансування ВООЗ. Ця міра буде діяти до тих пір, поки досліджуються «помилки у реагуванні і приховуванні поширення коронавірусу SARS-CoV-2». Це рішення було піддано критиці в ООН і в Росії.
16 квітня Президент США Дональд Трамп заявив, що європейські країни, які першими стикнулись з серйозними проблемами внаслідок поширення коронавірусу SARS-CoV-2, платять ціну за довіру до ВООЗ.
Він нагадав, що Сполучені Штати протягом багатьох років надавали на багато разів більше грошей у цю організацію ніж Китай, і докоряв, що ВООЗ, нібито, контролює Пекін.
Аналізуючи надану інформацію, слід зазначити, що карантин і відповідні обмеження в даний час є єдиним доступним засобом для зменшення можливості зараження людей з коронавірусом SARS-CoV-2 і зменшення негативних наслідків захворювання COVID-19.
У наступних виданнях ми надамо дані про ефективність проведення карантинних заходів у різних країнах на урядовому рівні.