«Ми боремося проти сильних світу цього, допомагаючи слабким» – Анатолій Коломієць
На сторінках нашого сайту ми вже неодноразово писали про підрозділ «Міжнародної Антикорупційної Асамблеї» в Одеській області під керівництвом Голови Одеського підрозділу Анатолія Коломійця, яке планомірно бореться з рейдерами та корупціонерами. (Чому немає реагування?, Рейдерське захоплення «Яровського», В Одеській ОДА обговорили рейдерське захоплення «Яровського», Справи земельні).
Активна діяльність Голови департаменту та його команди не залишається непоміченою. Сьогодні представник elitexpert.media зустрівся з Анатолієм Коломійцем.
Практично протягом усієї незалежності Україна страждає від корупції та рейдерства. Однак, незважаючи на те, що корумповані чиновники і правоохоронці досі дозволяють рейдерам безкарно вести свою діяльність, знаходяться й ті, хто дає їм відсіч. Ми зустрілися з одним з таких людей – керівником «Міжнародної Антикорупційної Асамблеї» в Одеській області Анатолієм Коломійцем, який не перший рік бореться з рейдерами.
– Розкажіть, чим саме займається ваша організація?
– В першу чергу ми ведемо боротьбу з корупцією, рейдерськими захопленнями і незаконними схемами. «Міжнародна Антикорупційна Асамблея» надає допомогу людям, які юридично не підковані і самі не можуть захистити свої інтереси. Тим більше, коли проти них діє продажна влада, недобросовісні правоохоронці або судді. Наша організація прикладає всі сили, щоб побороти цю систему на місцях. Також ми надаємо юридичну допомогу тим, хто вже постраждав і тим людям, яким загрожує небезпека.
– Над чим ви працюєте зараз?
– На даний момент ми працюємо з аграрними підприємствами, захищаючи інтереси засновників. Наприклад, був випадок, коли людей викреслили з реєстру, позбавивши їх прав на підприємство. Аферисти зараз знаходяться при владі: це депутати Одеської обласної ради та представники нардепів у Верховній Раді. Шахрайським шляхом вони захопили підприємство і перепродали його іншим людям. Такі рейдери монополізують аграрний сектор в регіоні і завдають шкоди не тільки фермерам – наприклад, тепер вони, як монополісти, можуть штучно завищувати ціну на продукцію, не боячись конкуренції.
Крім того, до нас за допомогою іноді звертаються навіть правоохоронці. Виникають ситуації, коли керівництво дає їм незаконні накази і вони не знають, яким чином уникнути їх виконання. Справа в тому, що якщо підлеглий не виконує вимоги керівництва, його або звільняють, або переводять в глухе село. При цьому керівництво вимагає незаконного закриття кримінальних справ, проведення обшуків для тиску на комерційну структуру або неугодного громадянина, збирання «данини». Правоохоронці нерідко страждають від цих наказів, адже вся відповідальність в результаті ляже тільки на них. І деякі з них звертаються до нас за допомогою. Ми ж своїм втручанням припиняємо спроби керівництва реалізувати задумане.
– Чи охоче правоохоронці співпрацюють з вами?
– Багато хто не дуже охоче. Ті правоохоронці, які причетні до рейдерства підприємств, покриватимуть зловмисників, отримуючи свою частку. Звичайно ж, вони не зацікавлені в розкручуванні розслідувань і саботують нашу діяльність.
У свою чергу ті правоохоронці, які працюють чесно, а такі теж є, зацікавлені в нашій допомозі. Часом вони самі звертаються до нас, щоб не дозволити закрити ту чи іншу справу, щоб ми інформаційно висвітлювали деякі моменти і так далі.
– Ваші опоненти явно не сидять, склавши руки, коли ви працюєте проти них. Розкажіть про найбільш примітні випадки, коли ці люди діяли вже проти вас.
– Після того, як ми стали виступати проти рейдерських захоплень великих сільгоспкооперативів, нас всіляко намагаються спровокувати. Наприклад, пишуть наклеп в ЗМІ, щоб зробити наш імідж «токсичним». Внаслідок цього вони сподіваються, що з нами перестануть співпрацювати. Також вони пишуть від імені неіснуючих людей скарги про вигадані злочини в Генпрокуратуру, Нацполіцію і народним депутатам.
Були випадки й гірше: кілька тижнів тому у вигляді попередження неподалік від мене кинули дві бойові гранати. Ймовірно, вони не хотіли мене вбити, але попередити і залякати – напевно. Хочуть, щоб я кинув свою діяльність. А сьогодні я займаюся саме аграрними підприємствами, через що перейшов дорогу дуже багатим й впливовим людям. В цьому і полягає наша робота – ми боремося проти сильних світу цього, допомагаючи слабким.
– Чи були серйозні справи, які вам вдалося вирішити?
– Так звісно. Була на слуху проблема з Тарутинським полігоном, яку ми благополучно дозволили; допомогли в ситуації з підприємством ОДБК; вирішили ряд важливих питань по Затоці. До нас приходять дрібні підприємці, яким складно запустити бізнес, вони потребують юридичної консультації. Або ж допомагаємо людям з оформленням – тобто надаємо практично повний спектр юридичної допомоги.
– Хто входить у вашу команду?
– Юристи, економісти, адвокати, колишні правоохоронці – з тих, хто обпікся на існуючій системі.
– У розмові ви не перший раз говорите про систему, яка за фактом існує вже майже 30 років. Чому цю систему не вдається зламати – немає зацікавлених у цьому?
– Звісно. Як може бути в цьому зацікавлений чиновник, який витратив десятки тисяч доларів, щоб отримати керівну посаду? Ви знаєте, щоб стати керівником ДАБК, управління земресурсів, дістати серйозну посаду в правоохоронних органах, іноді потрібно дати хабар в сотні тисяч доларів. І ці люди дають її ж не для того, щоб потім допомагати населенню. Ні, вони це роблять, щоб заробити ще більше або лобіювати інтереси тих, за чиї гроші вони зайняли свій пост.
Система почне руйнуватися тоді, коли посади перестануть продавати, коли впливові знайомі не зможуть нікому допомогти зайняти ту чи іншу посаду, коли почнуть брати на роботу людей тільки за професійні якості. Так, всю систему викорінити неможливо, але її негатив можна зменшити. І якби влада хотіла цього, то так і зробила.
Джерело: Анатолий Коломиец» «Мы боремся против сильных мира сего, помогая слабым»
Бесіду вів: Роман Ситник